Õpilaste arv kokku |
---|
53225 |
Koolirahu on kokkulepe, mille eesmärgiks on, et kool on kogu koolipere jaoks koht, kus kõik tunnevad end füüsiliselt, vaimselt ja sotsiaalselt turvaliselt iga päev terve kooliaasta jooksul.
Koolirahu tähendab, et
- mitte kedagi ei kiusataks – nii vaimselt kui füüsiliselt, nii igapäevaelus kui veebikeskkondades, nii kooli ajal kui väljaspool kooli!
- mitte keegi ei jääks üksi – koos oleme rohkem!
- iga koolipere liige tunneks end koolikogukonna olulise liikmena – igaühel on midagi, mille poolest on tema eriline ja iga erilisus on hinnaline.
Koolirahu valitseb koolis, kus
- õpitakse tundma end ja oma kaaslasi,
- on sõbralik, salliv ja austav õhkkond,
- erinevused on rikkuseks,
- saab avaldada oma mõtteid ja tundeid,
- on ühtekuuluvus,
- keegi pole tõrjutud,
- arusaamatustesse suhtutakse rahulikult ja lahendusi otsivalt,
- hinnatakse õpilaste omaalgatust,
- kaasatakse õpilasi kooli igapäevategemistesse,
- õpilaste ja õpetajate koolimotivatsioon on kõrge.
Igal õppeaastal valitakse üks linn, kus toimub õppeaasta alguses 1. septembril üle-eestiline koolirahu väljakuulutamise tseremoonia. Selleks, et koolirahu valitseks kogu kooliaasta vältel, on Eesti koolides planeeritud aasta läbi koolirahu-tegevusi, alustades kooliaastat koolirahu lepingu allkirjastamisega.
Koolirahu tegevuste elluviimist ja mõtteviisi propageerimist toetavad mitmed lapse heaolu eest seisvad organisatsioonid, sh kohalikud omavalitsused, Politsei- ja Piirivalveamet, Sotsiaalkindlustusamet. Koostöö toetab vaimselt ja füüsiliselt turvalist koolikeskkonda ja ennetab koolikiusamist.