Koolirahu avatseremoonial esines noorte nimel Rakvere Reaalkooli õpilane Diana Lorette Kumari, kes kõneles koolirahu tähendusest noorte, õpetajate ja lapsevanemate jaoks.
„Tere, Rakvere! Tere, Eesti!
Täna algas jälle uus kooliaasta – kellele esimene, viimane või järjekordne…
Rakvere malevlased küsitlesid suvel meie linna noori, õpetajaid ja lapsevanemaid koolirahu teemal. Kõik vastasid kolmele küsimusele:
- Mis on Sinu jaoks koolirahu?
- Mida Sa vajad, et tunneksid koolirahu?
- Mida Sa sooviksid meie noortele, õpetajatele ja lapsevanematele algavaks koolirahu aastaks?
Ühes asjas oldi ühel nõul: vähem kiusamist, mõnitamist, füüsilist ja vaimset vägivalda!
Kõik ootavad austust ja mõistmist – seda nii enda kui teiste suhtes.“
Rakvere õpetajad soovisid, et õpilased kasutaksid neile antud aega maksimaalselt nii õppetöös kui huvitegevuses.
Rakvere lapsevanemad soovisid, et õpilased saaksid õppida ja õpetajad rahus õpetada ning kodust saaks iga laps kaasa salliva ja teistega arvestava suhtumise. Veel sooviti, et lastele antaks õppimisülesandeid mõistlikus koguses.
Rakvere noored oma poolt soovivad, et vanemad toetaksid oma lapsi ja nende soove. Koolis aga tahaksid lapsed tunda koolirõõmu, et hommikul kooli minnes ei oleks hirmu ega vastumeelsust. „Et õpetajad märkaksid ja sekkuksid rohkem ning ainsaks lahenduseks või tagajärjeks ei oleks ainult märkus. Et õpetajatega tekiks tõeline usaldus, nii et saaks rääkida asjadest nii, nagu need on, ja noori usutaks,“ lisas Diana Lorette Kumari.
Noorte sõnul tähendab koolirahu neile, et ei ole norimist, kiusamist, vägivallatsemist ning et aktsepteeritaks teistest erinemist ja igaühel oleks õigus olla tema ise.
Teeme siis sel aastal nii, et kõik need soovid saaksid tõeks. Oleme igaüks isemoodi ja teeme nii, et see ongi okei, hea ja huvitav.
Fotod: Tiit Poom