Traditsiooniline üleriigilise koolirahu väljakuulutamise tseremoonia, mis tähistab uue õppeaasta algust, toimus kahekümne kuuendat korda. Sel aastal allkirjastati koolirahu kokkulepe 2024/2025. õppeaasta alguse puhul Rakveres, kus toimus avatseremoonia juba teist korda.
Koolirahu kokkulepe tagab, et koolides valitseb koostegemise rõõm ja toetav keskkond, kus kõik koolipere liikmed märkavad, kuulavad, tunnustavad ja aitavad üksteist. Kokkulepe soodustab koostööd, pöörab tähelepanu õppimise ja õpetamise väärtustamisele, vaimselt ning füüsiliselt turvalise koolikeskkonna loomisele ja hoidmisele. Kokkuleppe allkirjastamisel osalesid kõik koolirahu liikumise partnerid, Rakvere linna ja kohalike koolide esindajad, et seda põhimõtet toetada, innustada Eestimaa koolikogukonda niisuguse mõtteviisiga liituma ning säilitama seda kogu haridustee vältel.
Koolirahu väljakuulutamise tseremoonia avas alates 2008. aastast liikumist vedanud Lastekaitse Liidu president Ene Tomberg.„Iga inimene on teistest erinev – nii oma mõtete, tunnete ja tausta poolest, mis annabki selle isikupära ja mida tuleb austada,“ rõhutas Tomberg tänavuses avakõnes ning kutsus noori üles aktiivselt kooliellu sekkuma. „Oma terava pilgu läbi suudate teha koolielu turvalisemaks ja sõbralikumaks – nii on teil seal hea ja huvitav olla!“ täiendas ta üleskutset.
Eelmise õppeaasta tiitli kandja Toila vald andis teatepulga üle tänavuse koolirahu linna linnapeale Triin Varekule, kes avaldas uhkust ja rõõmu, et koolirahu kokkulepe allkirjastatakse tänavu juba teist korda. “Rakvere on lastele ja noortele pakkumas rikkalikult huvitegevusvõimalusi ja saanud sellega heaks eeskujuks,” nentis linnapea. Ühtlasi rõhutas ta, et rahu koolis algab austusest, kuulamisest ja ühisest soovist luua keskkond, kus kõik osapooled saavad õppida ja töötada parimal võimalikul viisil.” Rahu hoidmine, et kodus oleks hea, et koolis mõnus ja turvaline, on meie igaühe ülesanne,” pani linnapea kõigile südamele.
Pärast koolirahu väljakuulutamist rõhutas Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, et kool on koht, kus laps veedab suure aja oma päevast ning teadmisi saab omandada ainult sellises keskkonnas, kus õpilane tunneb ennast turvaliselt, õhkkond on sõbralik ja toetav. „See õppeaasta on väga eriline, sest esmakordselt alustavad kõik lapsed üle Eesti oma kooliteed esimeses klassis eesti keeles,” sõnas minister ning jätkas: “Soovin, et me kõik pingutaksime selle nimel, et neil lastel jääks sära silmadesse ja koolirõõm ei kaoks, et nad tunneksid end kogu koolitee vältel kindlalt, toetatult ja turvaliselt.” Soovides kõigile tegusat ja rõõmsat kooliaastat, andis minister mikrofoni noorte kätte.
On oluline, et noorte hääl oleks kuuldav ja väärtustatud. Selle nimel pidas laval Rakvere Reaalkooli õpilane Diana Lorette Kumari kõne. Ta rõhutas, et kõik ootavad austust ja mõistmist ning seda nii enda kui ka teiste suhtes. “Noorte sõnul tähendab koolirahu neile, et ei ole norimist, kiusamist, vägivallatsemist; et aktsepteeritakse, et kõik on erinevad ja igaühel on õigus olla tema ise,” ütles Kumari ning lisas: “Noored soovivad, et vanemad toetaksid oma lapsi ja nende soove.”
Eestimaa koolid korraldavad kogu õppeaasta vältel üritusi ja teevad järjepidevat tööd koolirahu missiooni täitmiseks. Koolirahu liikumise koostööpartnerid – Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Õpilasesinduste Liit, MTÜ NÜ TORE, Integratsiooni Sihtasutus, SA Kiusamisvaba Kool, MTÜ Vaikuseminutid, MTÜ Lastekaitse Liidu programm „Kiusamisest vabaks!“ ja projekt „Targalt internetis“ – aitavad koolidel luua ja hoida koolirahu ning koolirõõmu kättesaadavana õpilastele, õpetajatele, koolipersonalile ja lastevanematele.
Eesti koolirahu sümbol on siil. Rahvajuttudes ja lastekirjanduses on ta õiglane ja sõbralik, heatahtlikult torisev loom. Koolisiil ei ole kuri, kuigi võib vahel oma okkad turri ajada, et kaitsta õiglust ja headust.
Koolirahu Siil soovib kõigile kooliperedele turvalist, rahulikku ja sõbralike suhetega täidetud koolielu uueks õppeaastaks, mis saavutatakse üheskoos tegutsedes!
Fotod: Tiit Poom